Kobiety kśięza

Największe międzynarodowe katolicka
akademia internatowa
o kobietach w kościele



email us
Home Page!
Czy kobieta nie może działać w osobie Chrystusa?

Czy kobieta nie może działać
w osobie Chrystusa?

The Congregation for Doctrine in Rome

Rzymska kongregacja od spraw wiary

  “„Kapłan działa ‘w osobie Chrystusa’. Ponieważ Jezus był mężczyzną, jedynie kapłan płci męskiej może przedstawiać Chrystusa podczas Eucharystii.”
Inter Insigniores § 24-28


„Sakrament jest to znak... kapłan jest znakiem Chrystusa. Ponieważ płeć żeńska nie może zajmować stanowiska niosącego wysoki status, gdyż kobieta jest podporządkowana mężczyźnie, tym samym nie może otrzymać sakramentu kapłaństwa...” (tłum. własne a ang.)
Summa Theologica Suppl. qu. 39 art. 1.


Ojej, ojej!

To uprzedzenie pochodzi od Ojców Kościoła i średniowiecznych teologów.

Uważali oni, że ojciec jest źródłem życia: cały przyszły człowiek jest zawarty męskim nasieniu; matka jest jedynie glebą w której nasienie się rozwija.

Ponieważ kobieta nie jest pełnym człowiekiem, nie może reprezentować Chrystusa, który jest doskonały.











  W dodatku, gdy kapłan działa osobie Chrystusa, nie przedstawia Chrystusa jako mężczyzny, lecz jako pośrednika!

Kobiety, jak i mężczyźni, mogą reprezentować Chrystusa, gdyż jedni i drudzy są równi w Chrystusie.

Kobiety również przedstawiają obraz Chrystusa.

W dodatku kobiety już teraz działają w zastępstwie Chrystusa udzielając sakramentu małżeństwa czy chrztu.

Właściwie kobiety lepiej świadczą o miłości Chrystusa,która stanowi istotną treść jego kapłaństwa.
A więc, Kościół popełnia błąd , nie dopuszczając kobiet do kapłaństwa i powołując się na to, że nie mogą one reprezentować Chrystusa.

  dalej
Czytasz tekst w wersji uproszczonej.
Jezeli chcesz wejść na strony wersji naukow ej, kliknij tu!


PRZEKAŻ NAM DAROWIZNĘ!
Zostań "przyjacielem"   Umieść link na swojej stronie  
Dodaj do ulubionych Skontaktuj się z nami  

Cytując ten dokument proszę podać jako źródło www.womenpriests.org!